Düğmeli Evler

Osmanlı mimarisinin güzide örneklerinden

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

185 ₺
REZERVASYON YAP
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
  • Seyahat Sigortası
  • Ulaşım
  • Öğle yemeği
  • Rehberlik Hizmetleri
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
    • Kişisel Harcamalar

Hareket Saati

Toroslar, Düğmeli evler turumuzda; Düğmeli evleri, Yılkı atları, Altınbeşik mağarası, yaylaları, antik göç yolları, tarihi ipek yolu, gölleri ve doğal yaşamı ve yerel lezzetleri ile bizi beklemekte.
Doğa, kültür, yayla ve tarihin içinde butik, size özel, hijyenik ve güvenli, izole turumuz ile seyyah gibi bir Toroslar Düğmeli evler Turu bizi bekliyor.
Üzümdere Milli Parkı, Altınbeşik Mağarası Milli Parkı ve Kocakoru Tabiat Parkı sınırları içerinde kalan bu bölge nin kültürünü, mimari yapısı ile geçmişten günümüze yansıtan düğmeli evleri,
Bahar aylarında endemik çiçek türlerini görebileceğiniz Eynif Ovası ve yaylada ansızın karşınıza çıkan yılkı atları, Kuzular, oğlaklar ile Çoban yatakları,
Türkiye’nin yarı aktif karstik mağara sistemleri içerisinde yer alan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı ile sedir kokulu güzel bir bölge bizi beklemekte.

Saat 08.00 da yola çıkarak kahvaltı molasının ardından, Antalya Toroslar’da bulunan Ormana’ya doğru yola koyuluyoruz. Burada daha sonra da öğle yemeğimizi alacağımız restaurant’ta mola mızı verdikten sonra Aracımız ile Eynif Yaylasına doğru çıkarken yolumuz üzerinde endemik bitki türleri, çam ve katran ağaçları bulunmakta. Çoban yatakları, hayvancılık yapılan yerlere verilen yöresel bir isimdir.
Bizde çoban yataklarının içine girip oğlakları ve anne keçileri göreceğiz.
Yol kenarlarında dilek taşları görecek ve dilek dilemek için kısa mola vereceğiz.
Eynif yaylası bizi özgür ve keyifle gezen yılkı atları ile karşılamakta.
Kervanların geçiş hattı üzerinde bulunan Eynif yaylası üzerinde Kervanların konaklama için mola verdikleri Tol Han’da bulunmakta.
Tol han bugün harabe durumunda. Ayakta kalan birkaç kemeri ve duvarları bizi 1300 yıllara götürmeye yetecek yaşanmışlıkları barındırıyor.
Osmanlı tarihinde Padişahın izni ile ibradi parası bile basılmış. Harika fotoğraflar çekmek için hazır olun. Görseli, tertemiz havası ve bölgenin en yüksek noktalarından biri olan ile Eynif yaylasına doyamayacaksınız.
Yaylada sağlıklı herkesin yapabileceği kısa bir yürüyüş yaparak tertemiz Torosların havasını içimize çekiyoruz. Aracımız ile ormana’ya öğle yemeğimizi yemek için geri dönüşe geçiyoruz.

Öğle yemeğimizi sedir kokulu restoranımız da aldıktan sonra Ormana köyü sokaklarında, tarihi düğmeli evler arasında rehberimiz eşliğinde konakları ve tarihi havayı hep beraber soluyor ve doğal köy hayatının tadına varacağız. Tarihi evlerin yanı sıra Yeni çeri Ahmet efendi konağında mimari yapı ve bölgenin tarihine yönelik bilgi alacağız. Daha sonra aracımızla bir diğer Düğmeli evler köyü olan Ürünlü ye hareket edeceğiz.


Ürünlü de Ormana gibi tarihi Düğmeli evlerin bulunduğu tarihi bir köy, burada yapılan rehber eşliğindeki yürüyüşümüzün sonunda köy meydanındaki kahvehane de bol köpüklü kahvelerimizi içtikten sonra Antalya ya doğru yola koyulacağız.You don't have permission to register

Rezervasyon Yap